İnatçı Bel Ağrısından Epidural Enjeksiyon İle Kurtulun

Kullanılan tüm ağrı kesiciler, uygulanan egzersiz ve fizik tedavi yöntemlerine rağmen geçmeyen bel ağrıları, hastaların yaşam kalitelerini ciddi oranda düşürüyor. Cerrahi müdahale gerektirmeyen ve daha çok bel fıtığı hastalarında uygulanan “Epidural ve Transforamiral Enjeksiyonlar” geçmeyen bel ağrılarına çare oluyor. Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Umut Yaka, inatçı bel ağrılarında uygulanan Epidural ve Transforamiral Enjeksiyonlar hakkında bilgi verdi.

Tedaviye Yanıt Vermeyen Bel Ağrılarında Uygulanıyor

Bel ağrısında kullanılan çeşitli enjeksiyon yöntemleri, belin pek çok ağrılı hastalığında hızlı ve tam bir düzelme sağlamaktadır. Epidural ve Transforamiral Enjeksiyonlar, bel ağrısı için çeşitli ilaçlar kullanmış ve bundan fayda görmemiş, ayrıca fizik tedavi yöntemleriyle de ağrıda yeterli düzelme sağlanamamış ve cerrahi müdahale gerektirmeyen hastalara uygulanmaktadır.

Boyun ve Sırt Fıtıklarında da Epidural ve Transforamiral Enjeksiyonlar Uygulanıyor

Daha çok bel fıtığı hastalarında uygulanan Epidural ve Transforamiral Enjeksiyonlar, fıtık başlangıcı ya da fıtık olan disk bölgesindeki ödemi ortadan kaldırmak, disk çevresindeki yangıyı ve olası bir sinir kökü basısını azaltmak için uygulanmaktadır. Önemli bir yan etkisinin bulunmaması hastalar tarafından da daha çok tercih edilmesini sağlarken; tüm tedavilere rağmen geçmeyen disk kaynaklı bel ve bacak ağrılarında daha çok tercih edilmektedir.

Bel fıtığının yanı sıra boyun ve sırt omurlarının fıtıklarında da Epidural ve Transforamiral Enjeksiyonlar tedavide uygulanmaktadır. Aynı bel bölgesinde olduğu gibi, işlemin uygulandığı hastaların büyük bölümünde ağrı tamamen yok olmaktadır.

Enjeksiyonlar Bel Ağrılarının Kaynağını Belirlemekte de Etkili Oluyor

Enjeksiyonlar tanısal olarak bel ağrısının kaynağını belirlemek için de uygulanabilir. Fiziksel muayene ve görüntüleme yöntemleri ile ağrının nedeni tam olarak ortaya konulamayan hastalarda çeşitli enjeksiyonlarla ağrının belin hangi yapısından köken aldığı belirlenmektedir.

30 Dakikalık İşlem Sonrası Hastalar Aynı Gün Taburcu Oluyor

Epidural ve Transforamiral Enjeksiyonlar işlemi, hastanın özel girişim odasına alınarak enjeksiyon floroskopi adı verilen özel bir görüntüleme yöntemi eşliğinde uygulanmaktadır. Enjeksiyondan önce girişim bölgesine lokal anestezi uygulanarak, hastanın işlem sırasında ağrı duymaması sağlanır. 30 dakika kadar süren işlemden sonra; hasta odasına alınır ve 3-4 saatlik bir dinlenme süresinin ardından da taburcu edilir. Girişim sonrası bel ve boynunu koruyan , egzersiz ve fizik tedavi hareketlerini yapan hastalarda çok daha tatmin edici ve uzun süreli sonuçlar alınmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim