Bel Fıtığı Ameliyatı

Mikrocerrahi ile Bel Fıtığı Ameliyatı

Mikrocerrahi ile diskektomi; özel bir takım aletler ve mikroskop kullanılarak yapılan bir ameliyat yöntemidir. İlerlemiş bel fıtığının tedavisinde dünyada uygulanan en iyi tedavi şekli mikrocerrahi yöntemi ile yapılan diskektomi ameliyatıdır. 

Bel Fıtığı Ameliyatlarında Mikrocerrahi Yönteminin Avantajları;

  1. Daha az kesi yapıldığı ameliyat sahasında infeksiyon riski azalır
  2. Daha az kas dokusu kesilmeden sıyrıldığı için ameliyat sonrası bel ağrısı çok az olur.
  3. Ameliyatta kullanılan mikroskop sayesinde dokular üç boyutlu ve en ince detayına kadar görüldüğünden komplikasyon(kanama,sinirin kesilmesi,omuriliğe zarar verilmesi) riski çok azdır.

Mikrocerrahi yönteminde genel veya spinal anestezi uygulanan hastada cilltte yaklaşık 1,5-2 cm lik kesi yapılır, bel kasları yapışma yerlerinden kesilmeden özel aletler kullanılarak sıyrılır ve fıtık bölgesine ulaşılır.Böylece ameliyat sonrası bel kaslarında tahribat olmadığı için hastada ameliyat sonrası bel ağrısı olmaz.

bel-fitigi

Ameliyat esnasında mikroşirürjiye uygun olarak tasarlanmış Mikroskop kullanıldığı için ameliyat sahası 3-4 defa büyük görülür böylece sinirin kesilme veya zarar görme ihtimali azalır. Mikrocerrahide omuriliğin ve sinirin üzeri çok az açıldığı için(Resim 1) ameliyat sonrası omuriliğin etrafa yapışması riski çok azdır.

ameliyat

Özel üretilmiş aletler kullanılarak sinire baskı yapmış fıtık parçaları alınarak mikrodiskektomi ameliyatı tamamlanır.

ameliyat-sonrasi

Ameliyat sonrası hasta 3 saat sonra ayağa kaldırılır ve bir gün sonra taburcu olur.

Hafif işlerde çalışan hastalarımız 10 gün sonra işlerinin başına dönebilirler iken ağır iş yapanlar ise bir ay sonra çalışmaya başlayabilirler.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim