Endoskopik Hipofiz Ameliyatı

Hipofiz Ameliyatı

Hipofiz bezi burun boşluğunun arkasındaki sfenoid sinüs adı verilen sinüsün içine doğru bir uzantı yapmakta dolayısıyla bu kitlelere beyin içinden geçerek değil burun boşluğundan geçilerek ulaşılır.

Hipofiz cerrahisi oldukça güvenilir bir cerrahi olmasına rağmen yakınındaki komşuluklar ameliyat sırasında bazı sorunların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu oluşan problemlerin bir kısmı burun tıkanıklığı , koku kaybı şeklinde olabileceği gibi daha büyük sorunlara yol açan %1-5 sıklığında rastlanan bos kaçakları , 1000/1 veya 10.000/1 oranında rastlanan görme sinirindeki ve şahdamarı ,karotis arter zedelenmeleri sayılabilir. Bunların minimuma inmesi için ameliyat öncesi gerekli radyolojik incelemelerin detaylı olarak yapılması gerekirse ameliyat sırasında bilgisayar destekli sistemlerden yararlanılması ve tecrübeli cerrahların ameliyat yapması önemlidir.

Endoskopik yaklaşımda burun içindeki oluşumlar (septum kıkırdağı vs) zarar görmemekte direkt olarak sinüsün buruna boşaldığı delikten girilmekte böylece ameliyat sonrası tampon uygulamasına gerek kalmamaktadır.

Endoskopik açılı görüşe sahip olması geriye kalabilecek tümör parçalarının tanınmasını kolaylaştırmakta böylece gizli kalabilecek noktalardaki tümörün alınabilmesini sağlamaktadır.

Sonuç olarak baktığımızda hipofizde endoskopik cerrahi tümörün daha iyi çıkarılmasına yardımcı olmakta ,oluşabilecek özellikle burunla ilgili sorunların en aza indirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir