Bel Fıtığı Nedir?

Bel Fıtığı

Bel bölgemizde bulunan omurga kemikleri arasındaki kıkırdak yapının yırtılarak, omurilikten çıkarak bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırması sonucu şiddetli bel ve bacak ağrısı ile ortaya çıkan hastalığa bel fıtığı denir.

Bel fıtığı hangi omurga kemikleri arasında oluşmuşsa o bölgenin adıyla anılır.Örneğin;4.ve 5.bel omurgaları arasında bulunan kıkırdak yerinden kaymışsa L4-5 disk hernisi adını alır.Sağ bacağa ağrı vuruyorsa sağ L4-5, sol bacağa vuruyorsa sol L4-5 disk hernisi olarak adlandırılır.

Bel fıtığı en sık L4 - 5 ve L5 - S1 seviyelerinde oluşur. Buna bağlı olarakta L5 veya S1 kökleri bası altında kalır. Her iki kökte siyatik sinirini oluşturduğu için fıtıklaşma olan tarafta Siyatik ağrısı(siyatalji) meydana gelir.

 

fitik bel-fitigi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim