Bel Kayması Nedir?

Bel Kayması

Omurga, omur denilen birbirine bağlı kemiklerden oluşur. Üstteki omur alttaki omur üzerinden öne doğru kayabilir. Bu duruma “bel kayması” ya da “spondilolistezis” denir. Kaymaya bağlı olarak omur etrafındaki sinirleri ve dokular zedelenebilir.

bel-kaymasi

Bel kayması 4 derecedir.

dereceler

Bel Kayması Nedir Hakkında Sık Sorulan Sorular

Bel kayması tehlikeli mi?

Bel kayması, semptomlara ve kaymanın derecesine bağlı olarak tehlikeli olabilir. Ancak erken teşhis ve uygun tedavi ile semptomların kontrol altına alınması mümkündür ve çoğu durumda ciddi komplikasyonlar gelişmez.

Devamı...

Bel kayması ile bel fıtığı arasındaki fark nedir?

Bel kayması, omurganın alt kısmındaki omurların birbirlerine göre hareket etmesi sonucu omurganın şeklinin değişmesidir, bel fıtığı ise omurlar arasındaki disklerin hasar görmesi sonucu omuriliği veya sinirleri baskılamasıdır.

Devamı...

Bel kayması tedavisi için ameliyat gerekiyor mu?

Bel kayması tedavisi, semptomların şiddetine ve kaymanın derecesine göre değişebilir. Konservatif tedaviler genellikle semptomları hafifletmek için yeterlidir, ancak nadiren ameliyat gerekebilir.

Devamı...

Bel kayması nasıl önlenebilir?

Bel kayması riskini azaltmak için, düzenli egzersiz yapmak, aşırı yüklenmeden kaçınmak, düzgün duruş ve kaldırma teknikleri kullanmak ve kilo kontrolü yapmak önerilir.

Devamı...

Bel kayması belirtileriyle nedeniyle hangi doktora başvurulmalıdır?

Bel kayması semptomları nedeniyle ortopedi uzmanına veya nöroloji uzmanına başvurulabilir.

Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim