Ulnar Oluk Sendromu Tedavisi

Ulnar Oluk Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Muayene ve EMG ile ulnar sinirdeki sıkışıklığın çok ileri derecede olmadığı durumlarda, günlük kullanım sırasında dirseğin duruş ve konumuna dikkat edilmesi, dirseğin sert zemine temas ettirilmemesi, iç tarafına çeşitli yastıkçıklar kullanarak kemik çıkıntısının ve sinirin korumaya alınması ile şikayetler azaltılabilir. Ayrıca çeşitli fizik tedavi metodları ile sinirin rahatlatılması, gerginliğinin azaltılması, çevresinde oluşmuş ödem geçirilebilir.

Eğer şikayetler ileri dercede ise veya yukarıda bahsedilen yöntemler ile geçmiyorsa sinirin üzerindeki baskının ortadan kaldırılması cerrahi tedavi yapılabilir. Ulnar sinirin geçtiği oluğun üzerini kaplayan kalınlaşmış bağ dokusu açılarak sinir rahatlatılır. Ameliyat genellikle genel anestezi altında veya koltuk altından uyuşturularak yapılmaaktadır.Hasta hastanede bir gece kalmaktadır . Ameliyattan sonra genellikle dirsekte 10-15 gün kalan bir pansuman olur ama hastalar ellerini hemen kullanabilirler. 12-13 gün sonra dikişlerin alınmasının ardından birkaç hafta daha ağır kaldırma, zorlama ve ağır işleri yapmaması tavsiye edilir. Fizik tedavi gerekli olabilir. Uyuşma ve karıncalanmanın ameliyattan hemen sonraki sürede geçmesi beklenir. Eğer ameliyat öncesi kas güçsüzlüğü veya kas erimesi varsa elin kuvvetlenmesi için fizik tedavi gerekli olabilir.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim