Ulnar Oluk Sendromu (Kubital Tünel Sendromu) Nedir?

Ulnar Oluk Sendromu Nedir?

Dirseğin iç tarafından geçen ulnar sinirin bu seviyede sıkışması sonucu dirsekte,ön kolda,elde ve / veya parmaklarda uyuşma karıncalanma,ağrı ve güçsüzlükle ortaya çıkan bir hastalıktır.

ulnar-sinir

Ulnar Sinir Tuzaklanması Hakkında Sık Sorulan Sorular

Ulnar sinir tuzaklanması nedir?

Ulnar sinir tuzaklanması, dirsek bölgesinde bulunan ulnar sinirin sıkışması veya zedelenmesi sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum, elin küçük parmakları ve yanındaki parmakların uyuşması, karıncalanması ve his kaybı ile birlikte ağrıya neden olabilir.

Devamı...

Ulnar sinir tuzaklanması belirtileri nelerdir?

Ulnar sinir tuzaklanması belirtileri arasında elin küçük parmakları ve yanındaki parmakların uyuşması, karıncalanması ve his kaybı yer alır. Ayrıca ağrı, el bileğinde güçsüzlük ve hatta el bileği hareketlerinde kısıtlılık da görülebilir.

Devamı...

Ulnar sinir tuzaklanması nasıl teşhis edilir?

Ulnar sinir tuzaklanması teşhisi, hastanın semptomlarına dayanarak ve fizik muayene ile yapılabilir. Ayrıca, elektromiyografi (EMG) ve sinir iletim hızı testi gibi diğer testler de kullanılabilir.

Devamı...

Ulnar sinir tuzaklanması tedavisi nedir?

Ulnar sinir tuzaklanması tedavisi, semptomların şiddetine ve süresine bağlı olarak değişebilir. Tedavi seçenekleri arasında dinlenme, el bileği splintleri, ilaçlar, fizik tedavi ve cerrahi müdahale yer alabilir.

Devamı...

Ulnar sinir tuzaklanması nedenleri nelerdir?

Ulnar sinir tuzaklanması genellikle, tekrarlayan hareketler veya dirseğe aşırı baskı nedeniyle ortaya çıkar. Diğer faktörler arasında, sinir hasarı, kemik çıkığı veya kırığı, romatoid artrit, diyabet ve hormonal değişiklikler yer alabilir.

Devamı...

Ulnar sinir tuzaklanması önlenebilir mi?

Ulnar sinir tuzaklanması, tekrarlayan hareketleri önleyerek ve dirseğe aşırı baskı uygulamaktan kaçınarak önlenebilir. Ayrıca, dirsek egzersizleri yapmak ve ergonomik olarak tasarlanmış aletler kullanmak da bu hastalığı önleyici unsurlar arasında yer almaktadır.

Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim