Lomber Dar Kanal Hakkında Sık Sorulanlar

Lomber Dar Kanal Hakkında Sık Sorulanlara göz atmak için tıklayınız.

Lomber Dar kanal Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Spinal kanalda MR ile gösterilmiş ileri derecede darlık olmasına rağmen bir çok hastanın şikayeti olmayabilir. Her iki bacakta ağrı ,yanma, karıncalanma ve yürüme güçlüğü lomber dar kanal tanısı almış hastalardaki en sık görülen şikayetlerdir. Hasta kısa bir mesafe yürümek istediğinde, sık sık durup dinlenme ihtiyacı duyar. Hastalık ilerlerse ,hasta bacaklarındaki uyuşukluk ve yanmalar nedeniyle gece uykusundan uyanır. Hastalığın ilerlediğini gösteren diğer bir belirti de bacaklara sık sık kramp girmesidir. En ileri safhada ise hasta idrar kaçırmaya başlar.

Lomber Dar kanalda Tanı Nasıl Konulur?

Röntgen filmleri,Bilgisayarlı Tomoğrafi ve Manyetik Rezonans (MR) çekilerek, daralmış disk aralıkları ile kalınlaşmış faset eklemlere bağlı oluşan spinal kanalda daralma ve daralan kanal içerisinde omuriliğin sıkıştığı gösterilebilir.

Lomber Dar Kanal Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sadece uyuşmanın veya yanmanın olduğu başlangıç döneminde hastaya kilo vermesi tavsiye edilir, fizik tedavi ve ağrı kesici ilaçlar önerilir. Eğer bu darlık ileri derecedeyse, yani hasta yürürken sık sık dinlenmek ihtiyacını duyuyor veya geceleri uyuşukluk nedeniyle uyanıyorsa mutlaka ameliyat gerekir. İyi seçilmiş ve geç kalınmamış hastalarda ameliyatla kanal genişletilmekte, omuriliğe ve sinirlere olan bası ortadan kaldırılmaktadır. Yapılan bu cerrahi işleme Lomber Dekompresyon yada Laminektomi denir. Omurilik basısı ameliyatla giderildikten sonra hastanın ağrıları zamanla azalır ve kaybolur. Dar kanal olgularında, bazen omurlar birbiri üstünden kaymış (spondilolistezis) olabilir. Bunun sonucunda omurlar arasında anormal hareketler (instabilite) olabilir. Bu gibi vakalarda dekompresyon cerrahisine ek olarak ilgili omurları sabitlemek için spinal füzyon cerrahisi de yapılmalıdır . Spinal füzyon; birbirine sabitlenecek omurların arasına kemik parçaları, kemik benzeri maddeler ve/veya metal aletler (enstrümentasyon-vidalar) yerleştirilerek yapılır.

Lomber dar kanal ameliyatı sonrası hastanede kalış süresi üç gündür. Hastaların çoğu ameliyattan 6 ile 9 ay sonra eski tüm aktivitelerini rahatlıkla gerçekleştirebilmektedir.Genellikle günlük aktivitelere ve normal bir yaşama dönebilmesi için hasta ameliyat sonrası bir rehabilitasyon programına alınır. Ayrıca hastanın uygun görülen özel korseyi iki ay süreyle kullanması gerekebilir.

Belde kanal daralmasına ne iyi gelir?

Belde kanal daralması gibi ciddi tıbbi durumların bitkisel tedavisi yoktur ve bu tür durumlarda profesyonel tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bitkisel takviyeler veya ilaçlar, belde kanal daralmasının neden olduğu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bunların kullanımı hakkında doktorla görüşmek önerilir. Özellikle bitkisel takviyelerin kontrollü bir şekilde kullanımı önemlidir, çünkü bazı bitkilerin yan etkileri olabilir ve doğru dozlarda kullanılmadıklarında sağlığa zararlı olabilirler.

Belde kanal daralması egzersizleri nelerdir?

Belde kanal daralması egzersizleri, semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir ve bel bölgesindeki kasları güçlendirebilir. Ancak, egzersizlerin tipi ve yoğunluğu, semptomların şiddetine ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişebilir ve bir fizyoterapist veya doktor gözetiminde yapılması önerilir. Pelvik kaldırma, diz göğüs çekme, quadruped kolları ve bacakları sırayla kaldırma ve yürüyüş gibi egzersizler örnek olarak sıralanabilir.

Lomber vertebra kontrastsız nedir?

Lomber vertebra kontrastsız, lomber omurganın röntgen filminin kontrast madde kullanılmadan çekilmesidir. Bu yöntem, lomber omurganın yapısını ve olası anormallikleri göstermek için kullanılabilir. Ancak, kontrast maddesi kullanılmadan çekilen röntgen filmleri, kontrast madde kullanılarak çekilen görüntülere göre daha az ayrıntılıdır ve bazı durumlarda tanı koymada yetersiz kalabilir.

Belde daralma belirtileri nelerdir?

Belde daralma; bel bölgesinden kalçaya doğru yayılan birtakım ağrılar, bacakta ağrı ve uyuşukluk gibi belirtiler ile kendini gösterebilmektedir. Belirtilerin anlaşıldığı an doktora başvurmak gerekmektedir.

Belde kanal daralmasının bitkisel tedavisi var mı?

Belde kanal daralması gibi ciddi tıbbi durumların bitkisel tedavisi yoktur ve bu tür durumlarda profesyonel tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Bitkisel takviyeler veya ilaçlar, belde kanal daralmasının neden olduğu semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir ancak bunların kullanımı hakkında doktorla görüşmek önerilir. Özellikle bitkisel takviyelerin kontrollü bir şekilde kullanımı önemlidir çünkü bazı bitkilerin yan etkileri olabilir ve doğru dozlarda kullanılmadıklarında sağlığa zararlı olabilirler.

Omurilik daralması ameliyatsız geçer mi?

Dar kanal adlı hastalığın tedavisi, hastalığın mevcut durumuna göre değişebilmektedir. Fakat söz konusu bu hastalığın kesin olarak tedavisi cerrahi yollarla mümkündür.