Hipofiz Adenomu

Hipofiz Adenomu Nedir?

Hipofiz bezi beynin tabanında, hemen burun kökünün arkasında, sella tursika adı verilen bir kemik yapının içinde bulunan, fasulye büyüklüğünde bir endokrin(hormon salgılayan) bezdir Bu bezden salgılanan hormanlar vücutta cinsel gelişme, kemik gelişmesi, kas yapımı, stressle baş etme ve hastalıklardan korunma gibi birçok önemli fonksiyona yardım ederler.

Hipofiz ön ve arka hipofiz olmak üzere 2 ye ayrılır.

Ön Hipofizden Salgılanan Hormonlar

  • GH(Büyüme hormonu)
  • PRL( Prolaktin )
  • TSH ( Tiroid Salgılatıcı Hormon)
  • LH ( Lutein Hormom)
  • FSH ( Folikül Stimüle edici Hormon)
  • ACTH ( Adrenokortikotropik Hormon)

Arka Hipofizden Salgılanan Hormonlar

  • Vasopressin (ADH)
  • Oksitosin 

hipofizhipotalamus

Hipofiz adenomları hormon salgılayanlar ve hormon salgılamayanlar olarak iki ana gruba ayrılır. Hormon salgılayanlar genelde salgıladıkları hormona bağlı olarak belirti verirler. Hormon salgılamayan adenomlar ise uzun zaman belirti vermezler ancak optik sinire (Görme ile ilgili sinir) bası yaparak görme bozukluklarına neden olurlar. Hormon bozuklukları, adet düzensizlikleri veya olmaması, memeden süt gelmesi, aşırı şişmanlama, hızlı boy uzaması, ellerde, ayaklarda ve çenede büyüme hormon bozukluklarının belirtileridir ve doktora baş vurulması gereklidir. Tümör boyutları çok artarsa kafa içi basıncı arttırır ve baş ağrısı , bulantı ve kusma şeklindeki genel belirtilere neden olur. Daha nadir olarak ta tümör içine kanama ile ortaya çıkarlar. Hipofizer apopleksi adı verilen bu durum, genellikle baş ağrısı, görme bozukluğu ve göz felci gibi ani başlangıçlı bir nörolojik kötüleşme tablosuyla ortaya çıkar.

Hipofiz Adenomlarında Tedavi Seçenekleri

Hipofiz adenomlarının tedavisi adenomun hormonal aktivitesi olup olmadığına, büyüklüğüne ve yerine olduğu kadar hastanın genel sağlık durumuna da bağlıdır. Tedavinin amacı adenomu çıkartmak, adenomun büyüklüğünü azaltmak ve/veya hormon düzeylerini normalleştirmek olabilir.

Cerrahi Tedavi

Cerrahi tedaviden amaç, tümörün mümkün olduğunca çıkartılmasıdır. En sık kullanılan cerrahi yaklaşım sfenoid kemiğin içinden doğru tümöre ulaşılmasıdır. Bu girişim sırasında son derece küçük aletler kullanarak , üst dudak altından ve/veya burun kanalının içinden hipofize ulaşılır ve adenom çıkartılır.

Radyasyon Tedavisi

Radyasyon tedavisi hipofiz tümörlerinde genellikle cerrahi ve/veya ilaç tedavisine ek olarak veya yeniden büyümüş tümörlerin tedavisinde kullanılır.

İlaç Tedavisi

İlaç tedavisinin amacı tümörlerin aşırı hormon salgılamalarının önlenmesidir.

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir