Sırt Fıtığı (Torakal Disk Hernisi)

Sırt Fıtığı 

En sık belirtisi sırt ağrısı olan torakal disk hernisi, servikal ve lomber bölgeye göre daha seyrektir.

Bunun sebebleri arasında torakal bölgenin daha az hareketli, daha stabil bir bölge olması ve kaburgaların omurgaya gelen yükü taşımaya belli bir oranda yardımcı olması olabilir.

Klinik bulgu veren hastaların oranı tüm disk hernilerinin %1 i kadardır.

Torakal disk hernileri alt torakal bölgede görülür. T11-T12 mesafesinde kostaların sternum ile eklemi olmadığından hareket potansiyeli daha fazladır. Bu sebeple bu mesafede disk hernisi görülme sıklığı daha fazladır.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim