Omurilik Tümörleri Nedir?

Omurilik Tümörleri

Omurilik tümörlerinde, teknolojik ilerlemeye paralel olarak tanı olanaklarının artması ve cerrahi tekniklerin özellikle mikrocerrahi yöntemlerinin gelişimiyle tedavi başarısının oranları artmıştır.

Omurilik tümörlerinin toplumda görülme sıklığı 2-10/100,000 oranları arasında değişmektedir. Omurilik tümörlerini yerleşim yerine göre sınıflandırmak, tanı ve tedavide kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle sınıflandırmada duramater (omurilik zarının dış katmanı) ilişkisi dikkate alınmaktadır . Omurilik tümörleri buna göre ekstradural, intradural extramedüller ve intramedüller olarak gruplandırılır. Tüm omurilik tümörlerinin %55‘ini ekstradural, %40‘nı intradural ekstramedüller, %5’ini intradural intramedüller yerleşimli tümörler oluşturmaktadır .

omurilik

Ekstradural tümörlerin büyük bölümünü metastatik tümörler, geri kalanını ise primer omurilik tümörleri oluşturur.Ekstrameduller omurilik tümörlerinin büyük bölümününü nörofibroma ve menengioma oluşturur. İntramedüller omurilik tümörlerinin %90’ınını epandimom, astrositom ve hemanjioblastom oluşturur .

Sosyal Medyada Paylaş

Bunlar da İlginizi Çekebilir