İncirli cad. No:41 Kat:4 34147 / Bakırköy / İstanbul (Dilek Pastanesinin üstü)

Omurilik Tümörleri Nedir?

Omurilik tümörlerinde, teknolojik ilerlemeye paralel olarak tanı olanaklarının artması ve cerrahi tekniklerin özellikle mikrocerrahi yöntemlerinin gelişimiyle tedavi başarısının oranları artmıştır.

Omurilik tümörlerinin toplumda görülme sıklığı 2-10/100,000 oranları arasında değişmektedir. Omurilik tümörlerini yerleşim yerine göre sınıflandırmak, tanı ve tedavide kolaylık sağlamaktadır. Bu nedenle sınıflandırmada duramater (omurilik zarının dış katmanı) ilişkisi dikkate alınmaktadır . Omurilik tümörleri buna göre ekstradural, intradural extramedüller ve intramedüller olarak gruplandırılır. Tüm omurilik tümörlerinin %55‘ini ekstradural, %40‘nı intradural ekstramedüller, %5’ini intradural intramedüller yerleşimli tümörler oluşturmaktadır .

Ekstradural tümörlerin büyük bölümünü metastatik tümörler, geri kalanını ise primer omurilik tümörleri oluşturur.Ekstrameduller omurilik tümörlerinin büyük bölümününü nörofibroma ve menengioma oluşturur. İntramedüller omurilik tümörlerinin %90’ınını epandimom, astrositom ve hemanjioblastom oluşturur .