Epidural Kanama İle Sık Sorulan Sorular

Epidural Kanama Nedir?

Epidural kanama genellikle, beyini kaplayan üç zar tabakasının en dışta olanı duramater üstündeki bir kan damarının yırtılmasına sebep olan bir kafa yaralanmasının sonucunda ortaya çıkar. Sıklıkla kafatasında kırığın izlendiği travma sonucu oluşur. Kırık hattının atardamar üzerinden geçtiği durumlarda damar yırtılarak beyin ve kafatası arasındaki dar boşluğa fazla miktarda kan sızması olur ve daha fazla kan toplandıkça, beyin üstündeki basınç artar.Sonuç olarak dura mater ve kafatası arasına kan sızar ve beyine baskı yapan pıhtılaşmış bir kan birikintisi (hematom) oluşur.

Epidural Kanamada Hastada Hangi Belirtiler Görülür?

Hastalar başlangıçta iyi iken takibinde hızlıca kötüleşebilirler. Belirtiler, yaralanmayı takip eden dakikalar ya da birkaç saat içinde ortaya çıkar. Ani ve şiddetli başağrısı, bulantı, baş dönmesi, kusma, kafa karışıklığı ve artan uyku hali belirtiler arasındadır. Eğer tedavi edilmezse, bir epidural kanama kalıcı beyin hasarına ve hatta ölüme yol açabilir. Çok hızlı teşhis ve acil tedavi önemlidir.

Epidural Kanamanın Tanısı Nasıl Konulur?

Epidural kanamanın tanısı bilgisayarlı tomografi ile konulur.

Epidural Kanamada Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Epidural kanamanın boyutu küçük ise aralıklı çekilecek beyin tomografileri(genellikle altı saatte bir) ve nörolojik muayene yapılarak takip edilirler.Ancak kanamanın boyutu büyük ise kanamayı durdurmak ve pıhtıyı çıkartmak için ameliyat gereklidir. Eğer ameliyat acil bir şekilde uygulanırsa, pek çok hastada tam düzelme söz konusu olabilir. Yetişkinler, 6 ay içinde fonksiyonla-rından çoğunu geri kazanacaktır. Çocuklar kafa yaralanmalarında daha hızlı iyileşmeye eğilimlidirler ve iyi bir şekilde düzelirler.