Bel Fıtığı Nasıl Tedavi Edilir?

Bel Fıtığı Tanısı

Bel fıtığı tanısı konulan hastalarımızın %90'ı doktor tarafından önerilen ilaç , yatak istirahati veya fizik tedavi sonrası ağrı şikayetleri geçer. Fıtık nedeniyle  sinirde oluşan ödemi ve şişliği azaltmak için ödem çözücü kortizol, ağrının rahatlaması için ağrı kesiciler ve kas gevşeticiler denenebilir.Uygulanan ameliyat dışı tedavi  yöntemlerine rağmen ağrıları devam eden   hastamızda ise ameliyat gerekebilir.

Bel Fıtığında Ne zaman Ameliyat Gerekir?

  • Bacakta şiddetli ağrı
  • Bacak ve/veya ayakta güç kaybı(acil müdahele gerektirir)
  • İdrar kaçırma (acil müdahele gerektirir)
  • Kaslarda incelme (atrofi)
  • Sinir köklerini sıkıştırarak ağrı veya bacaklarda güçsüzlüğe neden olan bel fıtıklarında mutlaka ameliyat önerilmektedir.

bel-fitigi-tanisi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim