Bel Fıtığı Ameliyatlarındaki Fiyat Farkları

Gittiğim iki doktor da bel fıtığı ameliyatım için farklı fiyat söyledi”

Bel fıtığı ameliyatları aynı yöntemlerle uygulanıyorsa neden cerrahlar arasında fiyat farkı var?”

Bel fıtığı ameliyatında cerrahların “kesi” yöntemleri neden farklı? Hangi kesi yöntemi daha iyi?”

Ameliyatı olacağım hastane fiyatları neden bu kadar farklı? Bel fıtığı ameliyatımda seçeceğim hastane ameliyat başarımı etkiler mi?

Bel fıtığı ameliyatı olacak veya olmayı düşünen tüm hastalar; ameliyatı gerçekleştirecek cerrahın bulunmasında ve ameliyat fiyatlarının araştırılması sürecinde bu sorularla karşı karşıya kalırlar. Öncelikle bilinmelidir ki bel fıtığı tedavisinde uygulanmakta olan ameliyat yöntemleri doktordan doktora göre değişmektedir. Bu farklılığı uzmanın; bilgi, tecrübe, araştırma ve yeteneği belirler.

Ameliyatınızın Başarı Oranını Cerrahın El Yeteneği Belirler

Bel fıtığı ameliyatlarında cerrahlar iki yöntem kullanırlar. Bunlar; endoskopik veya mikrocerrahi yöntemidir. Bu iki yöntemde de ameliyatı gerçekleştiren cerrahların farklı yöntemleri vardır. Örneğin; cerrahlardan birisi bel fıtığı ameliyatını 1 cm’lik açıklıktan yaparken diğeri ise 2 cm’lik bir açıklıktan yapar. Ancak her iki yöntemde de cerrah aynı alana girer ve sonuç değişmez. Bu alan omurgada sadece 1 cm karedir. Yani belinizde ister 1 cm’lik ister 5 cm’lik bir kesi olsun ameliyat metodu değişmez. Burada ameliyat yönteminden çok ameliyatı gerçekleştiren cerrahın o kesiler sırasında gösterdiği hekimlik tecrübesidir. Yani kısacası; bel fıtığı ameliyatında ameliyat yerinin uzunluğu ile başarısı arasında hiçbir ilişki yoktur. Cerrahın el yeteneği ameliyatınızın kaderini belirleyen en önemli faktördür.

Farklı Ameliyat Yöntemleri Ameliyat Başarısını Tek Başına Etkilemezler

Bel fıtığı ameliyatında uygulanan endoskop veya ameliyat mikroskobu gibi cihazlar ameliyat için önemli olsalar da ameliyatın başarı oranını tek başına etkileyemezler. Çünkü bu cihazlar birer araçtır ve bunları kullanacak tecrübeli “ellere” ihtiyaç duyarlar. Bel fıtığı ameliyatlarında uygulanan yöntem kadar o araçları iyi kullanabilecek ellere ihtiyaç vardır. Yani; mikroskopla veya endoskopla bel fıtığı ameliyatı olan her hasta söz de aynı ameliyatı olsalar da ameliyat başarısına bakıldığında cerrahın tecrübesi ve becerisi kadar ameliyat olmaktadırlar.

Ameliyatın Teknolojik Olarak Donanımlı Bir Hastanede ve Uzman Bir Ekip Tarafından Yapılması Önemlidir

Bel fıtığı ameliyatının; omurga cerrahisinde tecrübeli bir cerrah eşliğinde teknolojik olarak donanımlı bir hastanede, anestezi uzmanı ve hemşireden oluşan bir ekip tarafından yapılması çok önemlidir. Çünkü binlerce ameliyat tecrübesini birlikte yaşayan ekiplerde muazzam bir uyum ve tecrübe birikimi ortaya çıkmaktadır. Bu da doğal olarak bel fıtığı ameliyatlarında hastalarda yüz güldürücü sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

Birçok hastanede saydığımız bu faktörler nedeniyle bel fıtığı ameliyatı fiyatı farklılık göstermektedir. Bel fıtığı tedavisi ücreti Türkiye’ de dünyadaki birçok ülkeye göre çok daha uygun fiyatlıdır.

Bel fıtığı ve mikrocerrahi yöntemi hakkında detaylı bilgilere  aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim