Boyun Fıtığı Belirtileri

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  • Boyun hareketlerinde kısıtlılık
  • Enseden kol veya kollara, göğse ve sırta yayılabilen ağrı
  • Kollar ve / veya ellerde uyuşma hissi
  • Baş dönmesi, kulak çınlaması
  • Kol ve / veya ellerde kas gücü azalması (elinden sık sık bir şeyleri düşürme, kavrama güçlüğü)
  • Omuz ve kollarda ağrı, uyuşma
  • Bacak ve kollarda uyuşma veya güçsüzlük

boyun-fitigi-belirtisi

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boyun fıtığı tedavi edilmezse ne olur?

Boyun fıtığı tedavi edilmezse durum kötüleşebilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Omurilik veya sinir köklerine baskı yaparak ağrı, uyuşma, güçsüzlük ve hatta felce neden olabilir. Ayrıca, fıtığın tedavi edilmediği durumlarda ilerleyici kas zayıflaması, kalıcı hasar, hatta felç riski oluşabilir. Bu nedenle boyun fıtığı semptomları olan kişilerin bir sağlık uzmanına danışması ve uygun tedaviyi alması önemlidir.

Devamı...

Boyun fıtığı ameliyatsız iyileşir mi?

Boyun fıtığı semptomları çoğu zaman ameliyatsız tedavi yöntemleriyle hafifletilebilir veya tamamen iyileştirilebilir. Bu tedavi yöntemleri arasında istirahat, sıcak veya soğuk uygulama, fizyoterapi, egzersizler ve ilaç tedavisi yer alabilir. Ancak, bu tedaviler fıtığın şiddetine ve semptomların süresine bağlıdır ve herkes için uygun olmayabilir.

Devamı...

Boyun fıtığı ile bel fıtığının farkları nelerdir?

Boyundaki fıtık ve beldeki fıtık farklı bölgelerde meydana gelen durumlardır. Boyundaki fıtık, boyun bölgesindeki omurların arasındaki disklerin hasar görmesi sonucu oluşur. Beldeki fıtık ise bel bölgesindeki omurların arasındaki disklerin hasar görmesi sonucu oluşur.

Devamı...

Boyun fıtığı kolda ağrı yapar mı?

Evet, boyun fıtığı kolda ağrı yapabilir. Ancak kolda her ağrı olduğunda boyun fıtığı olması da mümkün değildir, bu nedenle ağrı devam ederse bir doktora başvurmak gerekir.

Devamı...

Bilgisayar kullanmak boyun fıtığına neden olur mu?

Bilgisayar kullanımı doğrudan boyun fıtığına neden olmaz ancak yanlış duruş ve uzun süreli bilgisayar kullanımı boyun ağrısı ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle, doğru duruşu ve düzenli aralıklarla egzersiz yapmayı içeren sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, boyun fıtığı riskini azaltabilir.

Devamı...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Op. Dr. Umut YAKA

Beyin Ve Sinir Hastalıkları Uzmanı

1977 yılında Muğla'da doğdum.İlköğrenimimi Isparta’da tamamlayıp, 1994 yılında İstanbul Pertevniyal Lisesi’nden mezun oldum. İstanbul Tıp Fakültesi'ni 2000 yılında bitirdikten sonra, Nöroşirürji eğitimi ve uygulamalarının dünya tıbbı ile eşdeğer yürütüldüğü ve bünyesinde değerli hocaları barındıran İstanbul Tıp Fakültesi Nöröşirürji Kliniği'nde başladığım nöroşirürji eğitimimi 2009 yılında tamamladım. 2009 - 2011 tarihleri arasında mecburi hizmet görevini yapmak üzere görevlendirildiğim Mardin Nusaybin Devlet Hastanesinde Beyin ve Sinir Hastalıkları Cerrahisi Uzmanlığı ve başhekimlik görevini birlikte yürüttüm.

Devamını oku Blog İletişim