Bel ağrıları nedir? - Op.Dr.Umut YAKA

Bel ağrısı hareketleri kısıtlayan yürümeyi, ayakta durmayı hatta oturmayı bile zorlaştıran oldukça can sıkıcı ve günlük hayatımızı etkileyen bir şikayettir.
Özellikle günlük hayatımızda gribal enfeksiyonlardan sonra en sık karşılaştığımız sorunlardan bir tanesi bel ağrısıdır. Gribal enfeksiyonlarından bu kadar sık herkes bel ağrısından muzdariptir.  Ama tabii ki herkeste bir yanlış bir kanı var. Bunu düzeltmek istiyorum öncelikle. Her bel ağrısı bel fıtığından kaynaklanmamaktadır.
Bel ağrısının belin anatomik bölge komşuluklarını düşünürsek birçok sebebi olabilir. Özellikle kadınlarda jinekolojik problemler veya ürolojik böbrekli kaynaklı problemlerden de bel ağrılarımız olabilir. Ayrıca sizin de bildiğiniz gibi omurgadaki şekil bozukluklarından kaynaklanan deformitelere bağlı da bel ağrılarıyla karşılaşabiliyoruz. Diğer bir sorun da romatizmal hastalıklarda inflamasyon nedeniyle ortaya çıkan ağrılar da bel ağrıları şeklinde hastaları hekimlere getirebiliyor. Diğer bir sorun da en önemli ki en çok karşılaştığımız sorun da günlük kas ağrılarından kaynaklanan eee halk arasında kas spazmı olarak adlandırılan bel ağrıları bizim en çok karşılaştığımız yüzde yetmiş, seksen bu söylediğiniz bel spazmından zorlamaktan veya işte üşütmekten kaynaklanan bel ağrılarıdır.