Bel Kayması

Bel Kayması  nedir?  

 

Omurga, omur denilen birbirine bağlı kemiklerden oluşur. Üstteki omur alttaki omur üzerinden öne doğru kayabilir. Bu duruma “bel kayması” ya da “spondilolistezis” denir. Kaymaya bağlı olarak omur etrafındaki sinirleri ve dokular zedelenebilir.


 
Bel kayması  neden ortaya çıkar, kimlerde daha sık görülür?
 
Omurların zamanla yıpranması bel kaymasını tetikleyebilir, ayrıca sporcu yaralanmaları, kazalar, tümörler, bel kaymasına neden olabilir. Zor geçen bazı doğumlarda bel kayması ortaya çıkabilir. Yaşlanma da bel kaymasının önemli nedenlerinden biridir 
 
Bel kaymasının belirtileri nelerdir?
 
Bel kayması, sorunu olan  çoğu hastanın şikayeti olmadığından hasta bunu fark etmeyebilir .Bazen başka bir nedenle çekilen bel filminde tesadüfen saptanabilir.Bununla birlikte bel kaymasında görülen en sık beliritiler;
  • Bel ve kalça ağrısı
          Bel kaymasında görülen en sık belirtidir.
  • Siyatik (bacak ağrısı)

          Burada kalçanın arkasından bacağa devam eden sinirin (siyatik sinir) bel omurlarındaki sinir köklerinin bası altında kalmasıyla olur. Ağrı kalçadan topuğa kadar yayılabilir.

  • Uyuşukluk ve güçsüzlük

          Her zaman olmaz bu sinire olan basının fazla olduğunun ve sinirin hasarlandığının bir göstergesidir.

  • Karıncalanma

          Bacağın genellikle alt kısmında ve ayakta olur.

  • Kramp

         Bu genellikle etkilenen sinirin kontrol ettiği kaslarda meydana gelmektedir. Belde de olabilir ve spazm şeklindedir.

 

 

 
Bel kayması tanısı nasıl konulur?
 
Bel kaymasının tanısının konulmasında ilk seçilecek filmler direkt röntgen filmleridir. Bel bölgemizdeki kemik yapıları daha iyi gösteren Bilgisayarlı Tomografi ve omurganın yumuşak dokularını (sinir yapıları ve omurlar arasındaki diskleri) ve bu dokuların çatlak veya varsa kayma bölgesi ile olan ilişkisini gösterebilmek için manyetik rezonans görüntüleme (MRG) istenebilir.
 
Bel kaymasının tedavisi nasıl yapılır?
 
Bel kaymasının tedavisi ilaçlarla başlayarak, yatak istirahatı, çeşitli egzersizler, fizik tedavi yöntemleri, bele yapılan çeşitli iğneler ve cerrahi yöntemlere kadar uzanan geniş bir çerçeve içinde ele alınır.

İlaçla Tedavi:
Ağrıların ağır olmadığı veya belli aralıklarla hissedildiği durumlarda ameliyata gerek duyulmaz ağrı kesicilerle, dinlenme tavsiye edilir. Hastanın hikayesine göre ilaçla tedavi fizyoterapi ile desteklenir, ağrının şiddetli olduğu durumlarda ya da hastanın ameliyatı reddettiği durumlarda ağrılı omurlar arasına enjeksiyon(epidural steroid) yapılır o bölgeye ağrı dindiriciler verilir fakat bu işlem hastanın tedavisini sağlamaz sadece geçici bir rahatlama sağlar. Belkorsesikullanılabilir.

Fizik Tedavi:
Soğuk sıcak kompresler, TENS uygulamaları, omurları rahat ettirecek pozisyonların bulunması, kasların çalıştırılması ve egzersizlerden oluşan bir bütündür. Fizik tedavi, fizyoterapi merkezlerinde bitmez, tedaviye hekiminizin verdiği egzersizler ve kompreslerle devam etmeniz gerekir.

Cerrahi Tedavi:
İlaç veya fizik tedaviye rağmen ağrıları geçmeyen hastalarda cerrahi müdahale gereklidir. Ameliyat omurilik bölgesi sorunlarında önemli bir karardır. Cerrahi girişim bel kaymalarında iki şekilde ele alınabilir. Birincisi; ani bel kaymalarında sinirler üzerine bası belirtileri çok fazla ise, ani bir felç gelişme, hastayı sakat bırakma olasılığı varsa, hastanın vakit geçirmeden ameliyata alınması gerekir. Aksi taktirde daha sonra onarılması mümkün olmayan bozukluklar ortaya çıkabilir. İkincisi ise, yukarıda sözü edilen ani değişiklikler yoksa, diğer tedavi yöntemleri ile elde edilmemişse, hasta cerrahi bir girişime alınır. Cerrahi tedavi omurganın kaymış bölümünün enstrumanlar ile tesbit edilerek desteklenmesine yöneliktir.

 

 
 
Bel MR Görüntüsü Ameliyat Öncesi Ameliyat Sonrası
 
 L4 omurun L5 omuru üzerinde öne doğru kayması (a,b),ameliyat sonrası vidalar yardımıyla L4 ve L5 omurlarının tekrar aynı hizada olması sağlanmıştır